شرکت اسکان ایران در سال ۱۳۴۹ بمنظور فعالیت در زمینه های عمرانی و غیر عمرانی تاسیس گردید.این شرکت با اجرای پروژه های متنوع و عظیم در زمینه های راه سازی ، آماده سازی اراضی ، احداث پلهای چند دهانه و ابنیه فنی مربوط به تونل سازی ، راه آهن (خطوط ریلی) ، مترو، فرودگاه ، احداث ساختمانهای بلند مرتبه و معماری داخلی توسعه یافته(Finishing) فعالیت داشته است و تمامی آنها با کیفیت مقبول به بهره بردار تحویل گردیده است. برجهای معروف ۳۰ طبقه اسکان که در سه ۳ بلوک احداث گردیده ،لقب اولین بلندمرتبه­ ساز در ایران را به این شرکت اختصاص داده است. همچنین ساخت شهرک سینمایی نور، احداث بیمارستان ۲۳۷ تختخوابی کودکان اهواز، بیمارستان محب، فینیشینگ هتل های:پارسیان اوین، پارسیان انقلاب تهران، پارسیان کرمانشاه ، احداث مجموعه ورزشی بیرجند ، تکمیل شبستان مسجد جامع خرمشهر و احداث دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر بخشی از بارزترین پروژه های انجام شده می باشد.

این شرکت با توجه به سوابق درخشان خود در اجرای پروژه های ساختمانی موفق به اخذ رتبه ۱ ساختمان و ۳ تاسیسات از سازمان برنامه و بودجه کشور گردیده است.

پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری از سال ۱۳۹۳ حضور در طرح های پیشرفت و آبادانی مناطق محروم سراسر کشور در دستور کار بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و تبع آن به شرکت اسکان ایران محول گردید، که در این راستا با جذب نیروهای جوان و با انگیزه ، مدیران اجرایی کارآمد و مجرب ، مهندسین ، متخصصین ، پرسنل فنی ماهر و گروههای جهادی توانسته گام های مفیدی در جهت توانمند سازی و پیشرفت مناطق مذکور به انجام برساند.

امید است نام این شرکت در سطح کشور و منطقه بعنوان یک برند برتر در عرصه عمران و آبادانی این مرز و بوم و جهش تولید در این زمینه مطرح گردد.