اجرای دهها طرح های محرومیت زدایی بنیاد در سرپل ذهاب/تاسیس دبیرستان ۴ کلاسه ویژه دختران دانش آموز
اجرای دهها طرح های محرومیت زدایی بنیاد در سرپل ذهاب/تاسیس دبیرستان ۴ کلاسه ویژه دختران دانش آموز

مسئول طرح های عمرانی اسکان ایران در سرپل ذهاب و فیروزآباد از ساخت یک دبیرستان ۴ کلاسه در روستای گرده نو از مناطق محروم این شهر برای دختران دانش آموز ۷ روستا به مرکزیت گرده نو خبر داد.

سجاد نوری الاصل در گفت وگو با روابط عمومی اسکان ایران اظهار کرد:‌ با ساخت این مدرسه به عنوان یک نیاز اساسی دانش آموزان ، از این پس امکان تحصیل دختران منطقه در مقطع متوسطه فراهم می شود.

به گفته وی، طی سال های گذشته مختلط بودن مدارس و مخالفت خانواده ها در روستاهای این منطقه باعث شده بود تا دختران از تحصیل در دوره دبیرستان و متوسطه باز بمانند .

 

 

مسئول طرح های عمرانی اسکان ایران در سرپل ذهاب و فیروزآباد همچنین عنوان کرد: ساخت این مدرسه فروردین ماه امسال آغاز شد و اواخر تیرماه به پایان رسید .

 

 

وی با بیان اینکه ساخت مدرسه شور و شعف بسیاری در میان مردم منطقه به ویِزه ویژه دانش آموزان دختر به وجود آورده است، افزود: با بازگشایی مدارس در مهرماه امسال، دیگر شاهد بازماندن دختران این منطقه در دوره دبیرستان نخواهیم بود.

 

 تجهیز ۷۰ مدرسه و مسجد

نوری الاصل می گوید: بنیاد مستضعفان از مهرماه سال ۹۸، تجهیز و مرمت  ۳۵ مدرسه و ۳۵ مسجد را در منطقه سرپل ذهاب و دورترین نقاط روستایی آغاز کرده است

وی با اشاره به خسارت های ناشی از سیل در سرپل ذهاب و از بین رفتن بیش از ۹۰ درصد زمین های زراعی بخش های بیشوه و پاطاق گفت: بنیاد با تخصیص ۳۰ میلیارد تومان اعتبار اقدامات عمرانی را در این منطقه آغاز کرد.

به گفته مسئول طرح های عمرانی اسکان در سرپل ذهاب ، طی ۱۶ روز، ۷ هزار متر زهکشی شد و کشاورزان توانستند بعد از دو سال دوباره در زمین های خود محصول بکارند و یک ماه پیش نیز برداشت داشتند .

 

احیای ۳۰۰ هکتار زمین در دشت ذهاب

نوری الاصل می گوید: رسیدگی به مردم ساکن در ذهاب از اهمیت بسیاری برخوردار است رهبر انقلاب در آخرین سفر خود به کرمانشاه از تنها جایی که بازدید کردند، ذهاب بود.

وی ادامه داد: بخش دشت ذهاب یکی از مرغوب ترین خاک کشاورزی کشور را داراست اما متاسفانه بعد از زلزله سال ۹۶ تمام ۳۰۰ هکتار زمین از بین رفت و به هیچ عنوان امکان کشاورزی وجود نداشت .

مسئول طرح های بنیاد در سرپل ذهاب و فیروزآباد ادامه داد: بنیاد سال گذشته کار خود را در این منطقه آغاز کرد و در حال حاضر ۹۰ درصد پروژه انجام شده همزمان وضعیت ایستگاه پمپاژو مخازن هم مناسب سازی شد.

به گفته وی، در منطقه سرپل ۲۸ کیلومتر زهکشی زیرزمینی و رو زمینی انجام شد.

 

 تامین آب شرب منطقه سرقلعه و باجگیران

یکی دیگر از اقدامات انجام شده در سرقلعه و باجیگران به عنوان دور افتاده ترین مناطق سرپل ذهاب در نطقه صفر مرزی ایران و سلیمانیه عراق تامین آب شرب این منطقه است ، نوری الاصل دراین باره گفت  برای انجام این پروژه ۵ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته و پروژه پیشرفت ۳۰ درصدی داشته است..

 

احداث ۱.۵ کیلومتر کانال سنگی

وی درادامه از احداث ۱.۵ کیلومتر کانال سنگی برای آب ۵۰۰ هکتار زمین کشاورزی خبر داد که سه روستا را در بر می گیرد .

 

مرمت و بازسازی ۱۵ مدرسه

مجری طرح های اسکان ایران در غرب کشور در ادامه از مرمت و بازسازی ۱۵ مدرسه دورافتاده در منطقه محروم قلعه شاهی سر پل ذهاب خبرداد.

بازسازی ۲ سوله برای دانش آموزان فنی و حرفه ای

وی درادامه این گفت وگو به بازسازی ۲ سوله برای بیش از ۳۰۰ کارآموز فنی و حرفه ای در رشته های مکانیک، صافکاری اشاره کرد و گفت : این سوله ها در زلزله تخریب شده بودند.

 

 

اقدامات عمرانی در فیروزآباد کرمانشاه

وی همچنین از فیروزآباد به عنوان یکی از سه بخش بزرگ کشور با ۲۳۵ روستا در ۲۵ کیلومتری شهر کرمانشاه نام برد و گفت: سال گذشته برای این منطقه بسیار محروم ۲۱ میلیارد تومان پروژه جهت ساخت مدارس و تامین آب شرب تعریف شد.

به گفته وی ، درحالی که روستای جیران بلاغ فیروزآباد  تنها ۱۰ کیلومتر با شهر کرمانشاه فاصله دارد اما مردم این روستا بتازگی و  با همت بنیاد از نعمت آب لوله کشی بهره مند شدند.

نوری الاصل با تصریح براین موضوع که پروژه لوله کشی آب شرب در این روستا  از یکم رمضان سال جاری آغازشده ، افزود: با تلاش های انجام شده ‌ ۷۰ خانوار این روستا  ۱۰ روز پیش از نعمت آب لوله کشی بهره مند شده اند .

 

 

تامین آب شرب تنوره

وی همچنین از پیشرفت ۷۰ درصدی پروژه تامین آب شرب تنوره خبر داد و گفت: این طرح از یک ماه پیش شروع شده است  که با اتمام کار ۲۵ خانوار به آب شرب دسترسی خواهند داشت.

 

 احداث ۷ مدرسه  یک کلاسه روستایی

احداث هفت مدرسه یک کلاسه روستایی در دور افتاده ترین و محروم ترین منطقه فیروزآباد از دیگر اقدامات انجام شده است .

تامین آب شرب ۲۱ روستا

وی ادامه داد : پروژه تامین آب شرب ۲۱ روستا توسط مجتمع امام علی به عنوان بزرگترین پروژه بنیاد مستضعفان درکرمانشاه از اهمیت بالایی برخورداراست .درجه اهمیت این پروژه به آن جهت است که عملیات از بخش دیگری از کرمانشاه آغاز شده و تا فیروزآباد ادامه دارد.

بازسازی و مرمت یادمان شهدا

وی در پایان افزود:‌ بازسازی و مرمت یادمان شهدای بازی شهرستان سرپل ذهاب، ساخت سکوراوی ، مرمت سنگ نگاره های قبور شهدای گمنام و پله گذاری محوطه از جمله اقدامات صورت گرفته است .